: a a a a
: A A A

Start Reading the Website Out Loud and control Speed and Volume using the player. You can also hover and click to speak any text on the site.
Adds a distraction Free Mask To The Screen. Block out all unneccessary content and scroll through the page line by line.
Changes the Default Cursor & Pointer to a large version allowing you easy navigation of the website.
Simplify any page on our website with 1 click. You can control Contrast, Colours and Text Size as well as print the page too.
Accessibility Menu
Comuna Sintimbru

»

dec.

1 Decembrie 2017

Biblioteca comunei Sintimbru in colaborare cu Scoala „Ioan de Hunedoara” Sintimbru au organizat cu prilejul Zilei Nationale a Romaniei si a implinirii a 99 de ani de la Marea Unire de la Alba Iulia, o activitate culturala deosebita.

Elevii scolii gimnaziale au urmarit o prezentare despre Alba Iulia – periplu prin istoria orasului Marii Uniri,  au participat in mod activ la o discutie despre Marea Unire de la 1918, despre semnificatia culorilor drapelului romanesc si a portului popular din zona comunei Sintimbru.

Invitat de onoare a fost d-nul  AUREL SINTIMBREAN – coautor al Monografiei comunei Sintimbru precum si autor al altor lucrari despre fotograful Samoila Mirza – fotograful Marii Uniri.

La finalul evenimentului, copiii alaturi de dascalii lor precum si de gazdele evenimentului au incins o Hora a Unirii.

Foto eveniment

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support