Dec

1 Decembrie 2017

Biblioteca comunei Sintimbru in colaborare cu Scoala “Ioan de Hunedoara” Sintimbru au organizat cu prilejul Zilei Nationale a Romaniei si a implinirii a 99 de ani de la Marea Unire de la Alba Iulia, o activitate culturala deosebita.

Elevii scolii gimnaziale au urmarit o prezentare despre Alba Iulia – periplu prin istoria orasului Marii Uniri,  au participat in mod activ la o discutie despre Marea Unire de la 1918, despre semnificatia culorilor drapelului romanesc si a portului popular din zona comunei Sintimbru.

Invitat de onoare a fost d-nul  AUREL SINTIMBREAN – coautor al Monografiei comunei Sintimbru precum si autor al altor lucrari despre fotograful Samoila Mirza – fotograful Marii Uniri.

La finalul evenimentului, copiii alaturi de dascalii lor precum si de gazdele evenimentului au incins o Hora a Unirii.

Foto eveniment